W tym roku długi weekend majowy 2009 ma być bardzo ciepły, jeśli jeszcze nic nie zaplanowałeś, to zapraszam na kajaki na Kaszubach .
Spływy kajakowe stały się już bardzo popularne. Kajaki można, za nieduże pieniądze, wypożyczyć w każdej miejscowości, gdzie jest woda. Jest to dyscyplina sportu bardzo atrakcyjna i dostępna dla każdego, niezależnie od wieku i stanu wytrenowania, a samo pływanie niesie ze sobą wiele niepowtarzalnych i niezapomnianych wrażeń. Kaszuby to rejon najbogatszy w niezapomniane szlaki kajakowe, mało tego - szlaki kajakowe są oznaczone, są dobrze wyposażone stanice wodne kajakowe, gdzie nie tylko można rozbić namioty, ale też skorzystać z użądzeń sanitarnych czy sezonowej knajpki.
Rzeka Brda 239 km łatwyc szlak kajakowy .
BRDA, najdłuższa z rzek Borów Tucholskich ma 239 kilometrów. Brda bierze swój początek z jeziora Smołowego na Pojezierzu Bytowskim. Wzdłuż całego szlaku Brda usytuowane są liczne campingi i stance wodne. Rzeka Brda ma urozmaicony bieg, w górnych odcinkach Brda meandruje wśród pól i łąk, częste płycizny zmuszają do przenoszenia kajaków. Na odcinkach leśnych przeszkodami są powalone przez bobry drzewa. Rzeka przepływa też przez malownicze jeziora. W górnym biegu szlak Brdy prowadzi przez m.in. Jezioro Charzykowskie oraz Jezioro Karsińskie i Widoczno. Po przepłynięciu przez 5 kolejnych jezior płynie na południe wąską doliną wśród mieszanych lasów i wpada do jeziora Szczytno na Pojezierzu Krajeńskim. W środkowym odcinku Brda płynie początkowo poprzez ciąg jezior rynnowych Równiny Charzykowskiej a następnie przez Bory Tucholskie. W środkowym biegu rzeki atrakcję stanowi Zalew Koronowski, sztuczne jezioro powstałe po przegrodzeniu Brdy zaporą.Im bliżej Bydgoszczy tym łatwiej, Brda leniwie płynie przez pełne uroku okolice.
Rzeka Brda dostępna jest dla kajakarzy lubiących Bory Tucholskie, na długości 233 km jednak jej górny bieg jest dość uciążliwy ze względu na zarośnięty trzciną nurt, liczne płycizny oraz powalone przez bobry drzewa.
Proponuję niezwykle atrakcyjny spływ na trasie Charzykowy – Janowo k. Bydgoszczy, ok. 160km – 12 dni, lub Swornegacie – Janowo k. Bydgoszczy, ok. 128 km – 10 dni.
Stałe przeszkody na drodze:
• Jaz zastawkowy i Młyn w Starej Brdzie
• Zapora w Mylofie
• Zapory na jeziorach Tryszczyn i Smukała
Wda, szlak PTTK 20km
Rzeki: Graniczna - Trzebiocha - szlak wodny - PTTK
Tu wiele jezior łączy się w dwie niewielkie rzeki: Graniczna i Trzebiocha. Rzeka Graniczna, zwana też Garczyną, wypływa z jeziora Garczyn i uchodzi do jeziora Sudomie. Długość jej wynosi 4 km, osiąga głębokość do 1,5 m. W Granicznej występują: szczupak, lin, okoń, płoć i węgorz. Rzeka Trzebiocha wypływa z jeziora Żołnowo i kończy się jako dopływ rzeki Wdy. Długość - 6km. Ryby: lin, szczupak, płoć, okoń i karp. Szlak Granicznej - Trzebiochy najdogodniej zaczynać od jeziora Garczyn. Dojazd koleją do stacyjki Garczyn lub autobusem do przystanku Garczyn (linia: Kościerzyna - Chojnice). Od PKP do jeziora około 500 m; od PKS - około 300 m.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz