Gdzie szukać Żurawin?
Mieszczuchy powiedzą: na bazarku? Nie wiem. Coraz częściej mieszczuchy wiedzą, że trzeba jechać jesienią do lasu, tam gdzie królują bagienne rośliny. Dużo żurawin rośnie w Rosji, na Syberii w Azji wschodniej i Europie wschodniej. Żurawiny trzeba umieć wypatrzeć, są to niewielkie, płożące się krzaczki. Mają małe podłużne liście z wierzchu ciemno zielone a pod spodem szarozielone. Zimą liście żurawin nie tracą koloru. Na najbardziej podmokłe tereny można wybrać się po żurawiny gdy ściśnie mróz. Żurawiny zbiera się ręcznie, można zbierać nie całkiem dojrzałe (białawe), ponieważ łatwo dojrzewają rozłożone na płaskiej powierzchni z dostępem słońca. Jednak najwięcej wartości odżywczych mają żurawiny zbierane jak najpóźniej, nawet wczesną wiosną. Ich charakterystyczna gruba skórka chroni je przed pękaniem. Zebrane żurawiny można przechowywać na surowo w temp. nieco powyżej zera. Jeśli zaczną wysychać, należy je skropić chłodną wodą do picia. Tego nauczyła mnie Pani sprzedająca hurtowo żurawin.
Czy żurawiny mają duże wartości odżywcze?
Przede wszystkim Żurawina zawiera podobną ilość naturalnej witaminy C jak cytryna. Poza tym zawiera sporo pektyn, które gwarantują dobre zagęszczenie i zżelowanie galaretek. Poza tym zawierają błonnik tak potrzebny w prawidłowym trawieniu. 100g żurawin dostarcza 53 kcal energii, odrobinę olejów roślinnych i węglowodanów. Z mikro i makroelementów w żurawinach znaleźć można żelazo, wapń, magnez, fosfor, potas, jod, wit. A, B, B1, B2, PP.
Ciekawe jest, że żurawiny zawierają wiele kwasów organicznych: cytrynowy, chinowy, benzoesowy (naturalny konserwant). Jagody żurawin zawierają również flawonoidy, garbniki, polifenole i antocyjany. Owoce żurawin zaliczane są do roślin leczniczych. Napój żurawinowy gasi pragnienie i orzeźwiają. Picie soku żurawinowego zapobiega tworzeniu jaskry. Żurawina wzmacnia odporność, przeciwdziała wolnym rodnikom, ułatwia trawienie, korzystnie wpływa na pracę jelit, pobudza pracę trzustki pomaga - chorym na cukrzycę. Pomaga zwalczać nadciśnienie.
Czy żurawina leczy nerki?
Bardzo modne są dzisiaj różne preparaty apteczne z żurawinami polecane przy kamicy nerkowej infekcjach dróg moczowych, nietrzymaniu moczu. Rzeczywiście żurawina ma zdolność przeciwdziałania stanom zapalnym i działa moczopędnie i oczyszczająco, jednak trzeba ją pić w postaci soku w dużych ilościach. Przed kupieniem kapsułek w aptece należy dokładnie sprawdzić jak dużo jest żurawiny w żurawinach i porównać ceny. ten najcenniejszy dla nerek składnik to kwas askorbinowy czyli wit. C
Czy żurawina odchudza?
O tak, jest niezbędna do prowadzenia diety wypłukiwania tłuszczu. Stosuje się ją w postaci niesłodzonego napoju pitego codziennie ok. 1,5 litra.
Żurawina do mięsa!
Moja mam robi na zimę pyszną żurawinę do mięsa w małych słoikach. Rozgotowuje wydrylowane i obrane ze skórki gruszki, czasem dodaje trochę jabłek, słodzi bardzo niewiele. Dodaje do tego rozgotowane i przetarte przez sito żurawiny, żeby twarde skórki nie przeszkadzały w delektowaniu się drobiowym mięsem do którego podaje żurawiny. Uwielbiam je także do kanapek z wędliną. Najbardziej z pieczonym w domu schabem.
Nalewka z żurawin!
To bardzo ciekawy trunek.
Składniki można mieszać w dowolnych proporcjach w zależności od preferencji smakowych. Całe owoce, wódka, spirytus (tylko z pewnego źródła), cukier. Do smaku laska wanilii i ew. cynamon. Przemrożoną żurawinę zmiksować, żeby rozdrobnić skórkę. Zasypać cukrem, odstawić na tydzień, żeby cukier mógł się całkowicie rozpuścić. Dodać wanilię w kawałkach. Po dwóch tygodniach zalać wódką i odstawić na następne 2 tygodnie. Potem przyprawić niewielką ilością cynamonu, przecedzić, żeby powstał klarowny płyn i rozlać do butelek. Dobrze żeby tak przygotowana nalewka postała 5-6 miesięcy. Nabierze ciekawego smaku.
Jak z nalewki zrobić ekstra prezent pod choinkę zajrzyj tutaj.
Oj chciałabym spróbować takiej nalewki z żurawiny. Musi być przepyszna!
OdpowiedzUsuńTeraz łatwo kupić świeżą żurawine na bazarku, czy takie owoce są najlepsze na taka nalewke?
OdpowiedzUsuńOczywiście, że tak, kupisz naszą polską żurawinę, która jest mniejsza (taka jest na moich zdjęciach) i czasem trochę rozgnieciona, ale to nie szkodzi, pamiętaj, żeby ją opłukać. Możesz kupić też żurawinę kanadyjską, prawie dwa razy większą i ładniejszą. Może się wydawać, że ma grubą skórkę, wiec trzeba ją nieco rozgnieść.
OdpowiedzUsuńTen komentarz został usunięty przez administratora bloga.
OdpowiedzUsuńmam w ogrodzie dwuletnią żurawinę pnącą. Ma trochę owoców, są duże jak groch i są bordowe. Nie wiem co to za gatunek i co z nimi zrobić. Można zjeść na surowo, albo zamrozić?
OdpowiedzUsuńSzanowni Państwo
OdpowiedzUsuńGdzie mogę kupić owoce dzikiej żurawiny błotnej z lasu oraz dzikiego rokitnika ?
Za info serdecznie dziękuję: Władysław
mail: wladyslaw56@op.pl