Maślaki to chyba najdelikatniejsze z jadalnych grzybów. Są bardzo smaczne, ale kłopotliwe w przygotowaniu, bo mają śliską, lepiącą skórkę na kapeluszu, którą trzeba zdjąć przed przyrządzeniem maślaków, ponieważ psuje smak.
Maślak występuje w polskich lasach w ok 20 gatunkach. Nazywane są często: maślak, maślarz, ślimak...
Inne gatunki maślaków to podobno miodaki, które bardziej podobne są do podgrzybków, nie mają śliskiej skórki i całe mają miodowy kolor. Miodaków jest dużo na Kaszubach, ale miejscowi grzybiarze ich nie zbierają, bo nie są przyjmowane do skupu i podczas przygotowywania zabarwiają na czarno wodę, chociaż nie wymagają obierania skórki z kapelusza. No i jeszcze sitak, grzyb jak najbardziej jadalny, ale nie lubiany zwłaszcza przez ambitniejszych grzybiarzy, ponieważ jest bardzo pospolity. Są także maślaki modrzewiowe o żłóto pomarańczowym, jasnym kapeluszu.Typowy
Typowy maślak ma brązowawo-żółtawy kapelusz. U młodych grzybów zaokrąglony i nawet trzon ma owinięty białą pochewką sięgającą od kapelusza po trzon. Starsze maślaki sa bardziej płaskie z podwiniętymi brzegami. Rurki pod kapeluszem maślaków są duże, wydłużone, w kolorze szaro-brązowawym. Trzon jest szarożółty. Widać na nim cienki pierścień w kolorze białym, który zanika wraz ze wzrostem maślaka. Miąższ maślaka jest miękki, o białawy, delikatnie pachnie. Maślaki ławto się zbiera, w tym roku jest ich na Kaszubach strasznie dużo, jednak trzeba uważać, bo łatwo robaczywieją.
Maślaki są bardzo miękkie i zawierają bardzo dużo wody, więc gdy je wrzucisz na patelnię najpierw puszczają bardzo dużo soku a i tak sa bardzo miękkie. Sos z maślaków czy jajecznica na maślakach, to raj dla grzybiarzy. Maślaki można także suszyć i marynować, chociaż suszone nie mają tyle smaku co podgrzybki czy prawdziwki. Dlatego ja lubię maślaki, które zamrażam po zagotowaniu i zima wyjmuje, żeby przygotować sos, zupę lub lub jajecznicę.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz