sobota, 13 czerwca 2009

Żeglarstwo na Kaszubach, czy wystarczy jachtów na czarter na Kaszubach.

Może na Mazurach jest więcej połączonych kanałami jezior, bardziej rozbudowana infrastruktura żeglarska, ale ja już od wielu lat nie jeżdżę na Mazury. Dla mnie Kaszuby to drugie Mazury.
Kaszuby nie są przy tym jeszcze takie zadeptane.
Kaszubi bardziej cenią turystów. Na Kaszubach, las jest piękny i czysty, bardziej iglasty, nie taki błotnisty i ciemny jak na Mazurach.. Na Kaszubach woda jest przejrzysta, jeziora jeszcze niezbadane. Na wielu jeziorach na Kaszubach widać mało żagli, nikomu nie grozi, że na biwaku będzie musiał pilnować jachtu przed nieproszonymi gośćmi.

Mimo, że mniej jezior niż na Mazurach to na Kaszubach jest gdzie popływać:
Jezioro Charzykowskie (Łukomie) 5 km od Chojnic, rynnowe jezioro o powierzchni 363,8 ha. Tu nie obowiązuje strefa ciszy. Jezioro Charzykowskie na północy łączy się przez fragment przepływającej Brdy z jeziorem Długim i Jeziorem Karsińskim o powierzchni 2.039 ha - to razem dale 12 miejsce co do wielkości w Polsce.

Zapraszam na 22-24 czerwca 2009 do Charzykowych - odbędą się regaty i Międzynarodowy Chojnicki Tydzień Żeglarski.
REGATY zaplanowano w następujących klasach:
22-24.06.2009r. - klasa OK, 420, L’Equipe, LAR open, Laser 4.7, ISA 407, Korsarz, Pirat
23-24.06.2009r. - klasa OPTIMIST Gr.A i B
02-05.07.2009r. - klasa LAS, LAR, Finn, 470
Regaty w klasach olimpijskich zaliczane są do klasyfikacji Pucharu Świata z współczynnikiem III.

Na jeziorze Charzykowskim czarter jachtów jest możliwy:

http://chkz.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=45&Itemid=42

http://www.yachts4fun.pl/

Jezioro Karsińskie - także jezioro rynnowe, przepływowe, położone w obrębie Zaborskiego Parku Krajobrazowego. Maksymalna głębokość jeziora Karsińskiego dochodzi do 27 m. Do jeziora Karsińskiego wpdają rzeki: Brda (żeglowna) i Chocina (raczej dla kajakowych zapaleńców).

Przez rzekę Brdę jezioro Karsińskie łączy się z kolejnymi jeziorami: Witoczno (pow. 101 m kw i gł. 10 m) , jezioro Łąckie, Płęsno, Kosobudno, Dybrzyk, można dopłynąć aż do zapory i hodowli pstrągów w Mylof.

Woda w jeziorach i rzekach zachowuje II i III klasą czystości.

Czarter jachtów na jeziorze Karsińskim może będzie możliwy na Przystani Kusznierewicza - patrz moje poprzednie posty. Niestety po oficjalnym otwarciu przystani 30 maja, kiedy czynna jeszcze była strona: www.przystankusznierewicza.pl coś się zmieniło. Dziś po wpisaniu tego adresu wyświetla się strona Mateusza Kusznierewicza a nie strona Przystani. Uwaga - na jeziorze Karsińskim obowiązuje strefa ciszy. Na razie po jacht trzeba udać się do Charzykowa.

Z jeziora Karsińskiego można wpłynąć rzeką Brdą na jezioro Witoczno do którego wpada dodatkowo rzeka Zbrzyca. Na jeziorze Witoczno można złowić leszcza okonia i nawet szczupaki. Zapaleńcy na szczupaka polują także na jeziorze Płęsno. Niestety miejscowe gospodarstwa rybne za bardzo nie dbają o zarybianie więc miłośnicy łowienia ryb często korzystają ze stawów hodowlanych np. w Mylof, Rolbik w Babilonie.... Dookoła nie brak jeszcze ciekawszych jezior, niestety nie wszystkie są połączone, ale warte są zobaczenia np. Nawionek, dolina Rzeki Kulawy, Jezioro Laska, Jezioro Piecki... Na wiele lat jest co zwiedzać.

Duży akwen wodny to także jezioro Wdzydze nazywane także Kaszubskim Morzem, Wielka Woda lub Szerzawa położony jest w powiecie kościerskim. Z jeziorem Wdzydze łączy się aż 5 jezior: jezioro Radolne, jezioro Gołuń, jezioro Jelenie oraz jezioro Słupinko. Łącznie to aż 1570, 3 ha Najgłębsze miejsce ma aż 68 m głębokości. Całość objęta jest obszarem Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Na jeziorze Wdzydze znajduje się zamieszkała wyspa Ostrów Wielki, wyspa Sroka, wyspa Sidły i wyspa Glonek.
Do jeziora Wdzydze wpada rzeka Wda. W jeziorze Wdzydze można złowić troć - występowanie troci jest przedmiotem sporów ichtiologów.

Nad jeziorem Wdzydze czarter jachtów prowadzą:

http://www.czartery-wdzydze.gd.pl/page2.php
http://www.marina.comweb.pl/oferta.ht



Żeglarstwo morskie możesz na Kaszubach zacząć uprawiać w Gdyni:


Odwiedź Port Jachtowy im. Mariusza Zaruskiego. Gdyńska Marina jest jednym z największych portów
jachtowych w Polsce. Marina w Gdyni dysponuje 200 miejscami do cumowania dla jachtów o długości do 20 m i zanurzeniu do 2,8m. Latem Marina czynna jest całą dobę. W Marinie w Gdyni skorzystasz ze wszystkich potrzebnych żeglarzom udogodnieńħ, także ze stacji benzynowej.
Rejsy i czartery jachtów żaglowych i motorowych:
http://rejs-gdynia.pl/index1.htm
http://www.skeiron.pl/zawartosc,,,,,,4



2 komentarze: